Choď na obsah Choď na menu

RODIČOM- RADY

 

 

 

„Všetko, čo skutočne potrebujem vedieť o tom, ako žiť, čo robiť

a ako vôbec byť, som sa naučil

v materskej škole. Múdrosť na mňa nečakala na vrchole hory nazývanej postgraduál, ale na pieskovisku materskej školy.“ Robert Fulghum.

*******************************************************************************************

Jednoduché tipy, ako naučiť deti farby

1. Hrajte sa s jedlom. Pri podávaní jedla vždy pomenujte farbu - hnedý chlieb, žltý syr, prúžky červenej papriky, kúsky zelenej brokolice, fialová čučoriedková kaša. Dieťa si časom spojí obľúbené jedlo s farbou a naučí sa farbu jedla vďaka tomu pomenovať.

2. Porovnávajte podobné objekty. Deti sa každý deň učia nové slová. Ak pri výučbe farieb porovnáte dva rôzne objekty, proces by sa im tým skomplikoval. „Dieťa dokáže ľahšie rozlíšiť farby dvoch loptičiek ako červenej lopty a zeleného svetra. Porovnaním dvoch identických objektov bude pre deti rozlíšenie farieb jasnejšie," hovorí Divya, predškolská učiteľka v Little Diamonds School.

3. Učte deti o farbách každý deň. Existuje mnoho príležitostí ako učiť deti o farbách počas každodenného života. Jedným zo spôsobov, ako môžete naučiť deti farby, je vybrať si každý týždeň jednu farbu a úplne sa na túto farbu zamerať. Môžete na danú farbu zvoliť jedlo, oblečenie a na prechádzkach ju hľadať vo svojom okolí a vždy na ňu upozorniť.

4. Využite oblečenie. Vždy pri obliekaní pomenujte farbu oblečenia, aké má vaše dieťa na sebe.

Zábavné aktivity na precvičovanie farieb

Farebné magnetky. Zmiešajte na tabuli či chladničke magnetky rôznych farebných objektov, ako je ovocie, kvety, či tvary a nechajte deti, nech ich usporiadajú podľa farieb.

Hľadanie farby. Dohodnite si spolu jednu farbu a skryte predmet tejto farby niekde v miestnosti, dieťa potom tento objekt konkrétnej farby hľadá.

Triedenie nálepiek. Nalepte na steny rôzne farebné papieriky a nechajte deti odlupovať tieto nálepky zo steny. Jednotlivé nálepky sa potom pokúste triediť podľa farieb. Okrem precvičovania farieb slúži táto aktivita ja na precvičenie jemnej motoriky.

Triedenie drobných objektov. Rozdeľte farebné drobné predmety do zodpovedajúcich nádobiek rovnakých farieb. Môžete použiť gumové medvedíky, gombíky, či farebné gumičky.

Experimenty s mliekom. Mlieko je skvelé médium na pridávanie farieb pomocou potravinárskeho farbiva. Porozprávajte sa o tom, aké farby ste pridali, a aké farby vďaka tomu vznikli: modrá + červená = fialová, modrá + žltá = zelená a červená + žltá = oranžová.

Skákanie s farbami. Nakreslite vonku veľké kruhy v rôznych farbách a nechajte deti, nech skočia na tú farbu, ktorú im poviete.

Farebné kocky ľadu. Zamrazte kocky ľadu zmiešané s potravinárskym farbivom. Nechajte potom spolu roztopiť kocky ľadu s rôznymi farbami a pozorujte, aké farby vzniknú ich spojením.

Vytvorte si vlastnú farebnú knihu. Či už si ju ušijete z farebných látok, alebo zopnete rôzne farebné papiere, je dôležité, aby sa vaše dieťa podieľalo na výrobe knihy. Spoločne si potom môžete listovať a jednotlivé farby pomenovávať.

Farebné pexeso. Vytvorte si pexeso so všetkými farbami. Pokúste sa potom s dieťaťom spárovať pexeso podľa farieb.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

spokojní odičia - Radosť

Sme veľmi radi , že sa nám podarilo k vám dostať. Dakujem

Portrét

Posledné fotografie

Archív

Kalendár
jún
2021
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30