Choď na obsah Choď na menu

RODIČOM- RADY

AKO VYBRAŤ MATERSKÚ ŠKOLU

Na čo sa zamerať pri výbere?

1. Vzdialenosť od domu

Mnohí rodičia riešia dilemu, či je lepšie dať dieťa do škôlky, ktorá je blízko domova alebo skôr bližšie k miestu, kde rodičia pracujú. Najskôr je potrebné zistiť si otváracie hodiny MŠ a zosúladiť si to s pracovným časom, tak aby na vás  nemuseli čakať do neskorých večerných hodín.  Rodičia, ktorí pracujú na smeny by si mali tiež zistiť, do kedy je možné priniesť dieťa do škôlky ráno, zväčša to býva do deviatej, nie je to však rovnaké na dedinách a v mestách.

2. Pýtať sa, sondovať, sledovať

Najlepším merítkom dobrej MŠ sú referencie od vašich známych, ktorí s ňou už majú osobnú skúsenosť. Otvorene vám povedia, ako to v MŠ  funguje, s čím sú spokojní alebo naopak, čo sa im nepáči.  Nie všetci rodičia však majú možnosť spýtať sa svojich známych. Buď ich priatelia nemajú školopovinné deti alebo si vybrali  dve škôlky blízko domova a nevedia sa rozhodnúť.  Navštívte niektorú MŠ , dohodnite si termín s pani riaditeľkou , určite Vám to pomôže .

 

3. Kontakt s vedúcim zariadenia

Keďže škôlka sa pre vaše dieťa odteraz stane druhým domovom, pani učiteľka bude najbližším človekom, s ktorým bude dieťa v neustálom kontakte. Preto ju neváhajte kontaktovať a spýtať sa, aké má výchovné metódy, postupy. Neváhajte si pozrieť, ako pracuje s deťmi, aký má k nim vzťah. Osobný kontakt a sympatie vás mnohokrát môžu presvedčiť.

 

ZÁPIS DO MATERSKEJ  ŠKOLY  SA  BLÍŽI  !       

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Deň Zeme je príležitosťou na oslavu našej planéty a životného prostredia. Koná sa každoročne 22. apríla. Začalo sa to v Spojených štátoch v roku 1970, aby sa pomohlo zvýšiť povedomie o otázkach životného prostredia. Prvá medzinárodná oslava Dňa Zeme sa konala v roku 1990 a odvtedy sa oslavuje v krajinách po celom svete. Je to deň, kedy sa môžeme dozvedieť a diskutovať o otázkach životného prostredia a o spôsoboch, ako môžeme spoločne pracovať na záchrane našej Zeme pre ďalšie generácie. Deň Zeme nám všetkým poskytuje skvelú príležitosť porozprávať sa s našimi deťmi o životnom prostredí a veciach, ktoré môžeme osobne urobiť, aby sme boli ohľaduplnejší k životnému prostrediu. Je to dokonalá príležitosť naplánovať si zábavné aktivity, ktoré si môže spoločne vychutnať celá rodina.

Zoznam skvelých otázok, ktoré by ste mali deťom položiť pri príprave na Deň Zeme. Pýtanie sa bez toho, aby ste hneď odpovedali, je skvelý spôsob, ako zistiť, čo deti už vedia, ako aj ich myšlienky a pocity.

 • Čo môžeme recyklovať?
 • Čo môžeme urobiť okolo domu na šetrenie energie?
 • Čo robia rastliny pre nás a pre Zem?
 • Prečo nevyhadzujeme odpad do riek a oceánov ?
 • Čo môžeme vyrobiť zo starých alebo recyklovateľných predmetov?

Aktivity pre rodiny s deťmi na Deň Zeme

 1. Zasaďte strom - Výsadba stromov je činnosť, ktorá sa s týmto dňom bežne spája, a to z dobrého dôvodu. Stromy nám poskytujú veľa výhod. Môžu pomôcť znížiť spotrebu energie lámaním zimných vetrov a poskytovaním tieňa v lete. Poskytujú tiež prístrešie pre vtáky a zvieratá a pomáhajú stabilizovať pôdu, aby sa znížila erózia. Zlepšujú kvalitu ovzdušia a znižujú množstvo skleníkových plynov absorpciou oxidu uhličitého. Či už sadíte strom na svojom vlastnom dvore alebo sa zúčastňujete projektu výsadby stromov v komunite, je to dokonalá aktivita ku Dňu Zeme.
   
 2. Upratujte svoje okolie - vyberte si vo svojej komunite miestny park, cestu alebo chodník pred domom a uvidíte, kto dokáže zhromaždiť najviac odpadu a recyklovateľného materiálu. 
   

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

„Všetko, čo skutočne potrebujem vedieť o tom, ako žiť, čo robiť

a ako vôbec byť, som sa naučil

v materskej škole. Múdrosť na mňa nečakala na vrchole hory nazývanej postgraduál, ale na pieskovisku materskej školy.“ Robert Fulghum.

*******************************************************************************************

Od septembra 2021 sa Slovensko pripája ku krajinám, ktoré majú zakotvenú povinnosť absolvovať povinné predprimárne vzdelávanie. V našich podmienkach je ňou povinné predprimárne vzdelávanie detí v dĺžke trvania jeden školský rok, čo znamená, že všetky deti vo veku piatich rokov absolvujú vzdelávacím programom riadené vzdelávanie na základe povinnosti, ktorá je stanovená zákonom. Smerom k populácii detí príslušného veku je to krok vpred. Zabezpečí, že žiadne dieťa neostane bokom, že každému dieťaťu sa zvýšia šance byť vo vzdelávaní úspešný, že pred začiatkom vzdelávania v základnej škole sa deti dostanú na vyrovnanejšiu štartovaciu čiaru a že každé dieťa dostane príležitosť byť v kvalitnom vzdelávacom prostredí s dobrými a užitočnými podnetmi pre svoj rozvoj .

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

spokojní odičia - Radosť

Sme veľmi radi , že sa nám podarilo k vám dostať. Dakujem

Portrét

Posledné fotografie

Archív

Kalendár
september
2023
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30